صندلی اداری

در این مقاله از وبسایت سامانه ساز می‌خواهیم شما را به آینده ببریم. جایی که صندلی‌های اداری به کلی تغییر کرده‌اند. از آنجایی که شرکت سامانه ساز یکی از پیشروترین شرکت‌ها در زمینه دکوراسیون اداری است ما نیز در بلاگ سامانه ساز سعی می‌کنیم روند‌های طراحی روز را برای شما مطرح کنیم. در این مقاله ما آینده صندلی های اداری را پیش روی شما می‌گذاریم آینده‌ای که از همین روزها شروع شده است و تا چند وقت دیگر سرو کله‌اش در ایران هم پیدا می‌شود. 

در دنیای آینده باید با میز کار خداحافظی کنید. زیرا دیگر چیزی باقی نمی‌ماند که روی میز کار خود قرار دهید. میز کار از بین می‌رود و صندلی اداری چیزی شبیه به یونیت‌های دندان‌پزشکی می‌شود. در این باره می‌خواهیم انواع ورک استیشن‌ها را بررسی کنیم. صندلی‌هایی که برای آنها هنوز ترجمه درستی در فارسی ارائه نشده است و ما عجالتا Workstation را به ایستگاه کار ترجمه می‌کنیم.

شاید به این موضوع فکر کنید چه لزومی دارد صندلی اداری محبوب خود را با یک چنین چیزی عوض کنید.

صندلی اداری 

چه لزومی دارد که از صندلی‌ اداری  ایستگاه کار استفاده کنیم

این صندلی‌ها بدن شما را برای کار در ساعت‌های طولانی محافظت می‌کنند. این واقعیتی است که بدن آدم برای ۱۰ تا ۱۸ ساعت نشستن طراحی نشده است. گردش خون در حالت نشسته سخت‌تر از حالت ایستاده و یا خوابیده رخ می‌دهد و در ساعت‌های طولانی نشستن شما با انواع عارضه‌های مفصلی، ستون فقرات و گردن رو به رو می‌شوید.

این واقعیتی است فرسودگی بدن افرادی که در حالت‌ نشسته کار می‌کنند، مانند کارمندان ادارات و یا حتی مدیرانی که ساعت‌های طولانی را پشتی میز می‌گذرانند، بسیار بیشتر از کارگرانی است که وقت خود را ایستاده و در حال راه رفتن و فعالیت بدنی در کارخانه می‌گذرانند.

در چهل ساله اخیر تلاش‌های فوق‌العاده زیادی صورت گرفته است که انواع صندلی‌های مناسب با ارگونومی بدن طراحی شود. سعی شده است که آسیب‌های پشت میز نشینی با استفاده از این طراحی‌ها به کمترین حد ممکن برسد. اما با رشد کار با کامپیوتر و گسترش میزهای کار بدون کاغذ، میزهای اداری روز به روز خلوت‌تر و خلوت‌تر می‌شود و دیگر می‌توان مانیتورها را در جایی به غیر از میز اداری قرار داد.

همین موضوع طراحان را به فکر عملی کردن ایده صندلی‌های ایستگاه کار انداخته است؛ صندلی‌هایی که بجای آن که سعی کنند محیطی را برای کار به وجود آورند با این ایده طراحی شده‌اند که باید راحتی در کار را افزایش داد.

چند طرح هیجان انگیز برای صندلی اداری ایستگاه کار 

طرح شماره ۱: یک مینیمال قوی

در این طرح تشک‌های جای خود را به بالشتک‌هایی پارچه‌ای داده است. این بالشتک‌ها ما را به یاد تشک‌هایی می‌اندازند که برای جلوگیری از زخم بستر بیماران یکجانشین طراحی شده است. با وجود این بالشتک‌ها گردش خون در بدن شما راحت‌تر صورت می‌پذیرد.

 ضعفی که در نگاه اول برای این صندلی اداری ایستگاه کار می‌توان در نظر گرفت، عدم توانایی در کنترل زاویه‌هاست زیرا طراح مینیمال بودن را فدای به وجود آوردن امکانات بیشتر نکرده است. 

طرح شماره ۲: ساده و برای همه 

صندلی اداری

این طرح را می‌توان یکی از بین بینی‌ترین انواع طرح‌های صندلی‌های اداری ورک استیشن دانست. طرح شماره ۲ مقاله ما عملا یک صندلی اسپا، با طرحی نزدیک به طراحی‌های دهه‌ ۸۰ میلادی است. در این طراحی برای آنکه راحتی کاربر رعایت شود.

طراح بخش زیرپایی قابل تنظیم و پشتی قابل تنظیم را به طرح اضافه کرده است. یک میز با قابلیت قرارگیری در کنار صندلی هم برای قرار دادن لپ‌تاب و موس هم کار شده است. زاویه به کار رفته در این صندلی هم وضعیت مناسبی دارد. 

مشکلات این طرح: کمی امکانات و همین طور جنس فلت این صندلی با روکش چرم مصنوعی، آن را به رختخوابی بسیار گرم بدل می‌کند که در جای گرمی مانند ایران می‌تواند عذاب آور باشد.

همین طور از یک طرح به روز‌ مانند این طراحی اغلب انتظارات بیشتری می‌توان داشت. این صندلی اداری ورک استیشن عملا نوع خلاصه شده این ایده است. اما سادگی در اجرای این طرح آن را حتی می‌تواند برای کسانی که در خانه به کار می‌پردازند نیز قابل اجرا کند. 

طرح شماره ۳: یک کانسپت ویژه

صندلی اداری

در این طرح شما با یک آفیس کامل در یک صندلی اداری ورک استیشن رو به رو هستید. دو قاب بسیار در برگیرنده می‌تواند برای شما سلول بسته‌ای را فراهم آورند؛ در عین حال تمرکز کاربر به خاطر در بر گرفته شدن در این طرح می‌تواند به اوج خود برسد. اما این طرح هم با تمام ظاهر فضای‌ اش یک مشکل اساسی دارد و آن هم عدم در نظر گرفتن جای پا برای کار بر است به نظر می‌آید شرکت bud این طرح را فقط به عنوان کانسپت اولیه ارائه داده است و به نظر ما اندکی کار دارد که کامل شود.

طرح شماره ۴ : یک هیولای گرانقیمت

نمونه کامل شده و عرضه شده به بازار که همه چیز را یک جا دارد. در این طرح شما با یک صندلی ماشین رو به رو هستید که مانیتوری را از بالای آن در فاصله استاندارد قرار می‌دهد

صندلی اداری

امکان تنظیم فاصله با موتورها برقی به همراه روکش‌های پارچه‌ای همه چیز را در این صندلی فوق‌العاده جمع شده است اما قیمت بیش از ۶۰۰۰ دلاری آن تنها نقطه  ضعفی است که در این صندلی اداری ورک استیشن وجود دارد.

به هر حال هر چیزی هزینه‌ای دارد اما با همه گیر شدن این ترند طراحی احتمال کاسته شدن از این قیمت این صندلی اداری در  یکی دو سال آینده وجود دارد. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *