پنل آکوستیک

پنل آکوستیک : هرچند که اکو شدن صدای خودمان در داخل حمام برای ما خوشایند است ولی زمانی که قرار است در یک استدیوی ضبط باشیم اصلا هم جذاب نیست بلکه موشکل ساز نیز می باشد که در این صورت محل مورد نظر را اکوستیک می کنیم
اگر بخواهیم به زبانی ساده تر با شما دوستان عزیز سخن بگوییم اکوستیک کردن یا ایجاد یک نوع عایق صوتی در محل مورد نظر که توصصیه ما به شما دوستان عزیز در این مورد پنل آکوستیک می باشد که یکی از بهترین نوع عایق های صوتی در این مورد می باشد پس در ادامه نیز با ما همراه باشید

پنل آکوستیک
پنل آکوستیک

پنل آکوستیک یکی دیگر از خدمات شرکت سامانه ساز‌ فرابین است که به یکی از صورت‌های زیر ارائه می‌شود:

کاربرد پنل آکوستیک رنگی

در بازار به عنوان تجهیزات آکوستیک کردن، استودیو از مهمترین مکان های کاربرد پنل آکوستیک رنگی می باشد. در مکان های دیگری مانند ماشین ها، اتاق کنفرانس ، تئاتر ها و لوکیشن های ضبط فیلم از رایج ترین مکان های دیگری است که از این پنل در آن مکان ها نیز استفاده می شود.

پنل آکوستیک چیست؟

بیشتر در استودیو های موسیقی از این پنل ها استفاده می شود و عموم مردم اطلاعای از فواید این پنل های آکوستیک ندارند. از کاربرد های مهم پنل های عایق صدا می توان آکوستیک استودیو اشاره کرد و در منازل مسکونی نیز می توان از این محصولات استفاده نمود. به دلیل پایین بودن قیمت این نوع از پنل ها باعث شده تا استفاده از آن بین مردم رواج یابد. فقط به شرط آن که درباره این محصولات مردم اطلاعات زیادی را داشته باشند.

طراحی، ساخت و اجرای پنل آکوستیک

طراحی آکوستیکی در پروسه‌ی طراحی و چیدمان فضا مورد توجه قرار می‌گیرد؛ و المان‌هایی نظیر پارتیشن و جداکننده و پنل های آکوستیک در نقاط مختلف فضا استفاده می‌شود.

طراحی اکوستیک بر اساس نقش کاربری است؛ و به درخواست‌های کاربران پاسخ مناسب می‌دهد. تعداد کارکنان، نوع کار آنان (منشی، جوابگوی تلفنی، کارشناس، مدیریت و…)، نحوه دسترسی کارکنان به یکدیگر، حجم فضای در اختیار طراح، بودجه و… مشخصاتی است که شما به عنوان کارفرما به شکل دقیقی بیان می‌کنید؛ و در طراحی فضای اداری و آکوستیک این موارد به صورت صریح و ضمنی اعمال می‌شود.

طراحی، ساخت و اجرای پنل آکوستیک
طراحی، ساخت و اجرای پنل آکوستیک

اصلاح وضعیت و بهبود کیفیت پنل  آکوستیک

احتمالا شما همیشه خواستار طراحی هر فضایی از نو نباشید؛ بلکه وضعیت آکوستیکی کنونی، وضعیتی آزاردهنده و نامطلوب ‌است؛ که نیاز به اصلاح دارد. سامانه ساز‌ فرابین می‌تواند با اقداماتی نظیر عایق‌کاری و درزگیری، نصب پنل و پارتیشن، با توجه به طراحی و ترکیب‌بندی رنگ کنونی فضای مورد نظر، و با دیگر اقدامات و محصولات، وضعیت آکوستیکی فضای کاربر را بهبود ببخشد و به سطح مطلوب و استاندارد برساند.

تولید محصولات در قالب سفارش

شما می‌توانید محصولات پنل های آکوستیک سامانه ساز‌ فرابین را سفارش و به تعداد، ابعاد و رنگ‌های مورد نیاز فضای خود تحویل بگیرید.

امکانات و تجهیزاتی که شرکت سامانه ساز‌ فرابین به منظور ایجاد و طراحی فضایی آرام و دارای مشخصه‌های آکوستیکی مطلوب، مورد استفاده قرار می‌دهد؛ به صورت مختصر در ادامه خلاصه شده‌اند.

توجه کنید که این محصولات به صورت جداگانه نیز قابل تهیه هستند. همچنین در طراحی فضای اداری، این محصولات به طرق مختلف (با تایید کارفرما) در چیدمان فضا قرار می‌گیرند.

کاربرد پنل آکوستیک

با هدف قرارگیری بر روی سطوح مرزی یک فضا (دیوارها و سقف) از پنل های آکوستیک با رویه پارچه‌ای با لایه‌های جاذب فیبری استفاده می‌شود. همچنین از این پنل ها می‌توان به صورت آویزی و به اصطلاح بادبانی در فضا و محل‌های داخلی از یک فضا استفاده کرد. با قرار گرفتن این پنل ها بر روی دیوارها، میزان جذب صوت افزایش و بازتاب از سطوح صاف آن کاهش می‌یابد. بنابراین زمان واکنش فضا کاسته شده و موجب ایجاد حس مطبوعی از نظر آکوستیکی می‌شود.

جداکننده‌های آکوستیکی (acoustic divider)

کاربرد پنل آکوستیک
کاربرد پنل آکوستیک

جلوگیری از گسترش بدون حد نویز از طریق کاهش نویز و جذب آن در نزدیکی منبع صدا از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی فضای اداری با عناصری از این شکل، باید همراه با در نظر گرفتن فضای بهینه برای گستره دید کارکنان انجام شود. به زبان ساده‌تر، ضمن اینکه این جدا کننده‌ها (دیوایدر) عملکرد جذب صداهای مزاحم و ناخواسته را دارند؛ نباید مانع دید کارکنان، به خصوص افرادی که در طول روز با هم تبادل اطلاعات دارند، شود.

آویز سقفی یا بادبانی (acoustic sails or canopies)

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی
پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی
پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی
پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی
پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی
پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

نقش این عناصر نیز، مانند پنل های دیواری در کاهش زمان واکنش و جذب صداهای مزاحم است. اما در مکان‌هایی مثل بالای یک میز کنفرانس که از دیوارها دورتر است یا با سقف سینما، چه باید کرد؟

اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از پنل های آکوستیک به صورت آویزی در سقف شامل موارد زیر است:

  • استفاده از این عناصر در مکان‌هایی که دور از دیوار قرار دارند؛ و امکان ایجاد دیوایدر آکوستیکی نیست؛ مانند بالای میزهای کنفرانس، میزهای کار دو یا چهار نفره، سقف سالن سینما، تئاتر و بالای گروه نوازندگان در یک کنسرت، استخر، سالن‌های ورزشی و… بسیار موثر است.
  • به دلیل آنکه این پنل ها در اکثر مواقع با سقف فاصله‌ای هر چند کوتاه (یا بلند، بسته به طراحی فضای اداری یا نظر کاربر) دارند؛ می شود از مساحت پشت پنل (نیمه مخفی آن) به عنوان جذب کننده صدا بهره برد. این کار به معنی افزایش حداقل دو برابر جذب صوت (نسبت به پنل های دیواری با شرایط یکسان آکوستیکی) است.
  • در نهایت بعضی از فضاها دارای سقف‌هایی با مای ساده یا زشت هستند (مثلا بخاطر عبور کانال‌های تهویه،لوله‌ها و سیم‌های برق و تلفن و…)؛ در این شرایط نیز پنل های آویزی با سلیقه و انتخاب کاربر می‌توانند علاوه بر نقش آکوستیکی، پوشش زیبایی برای سقف و فضای مد نظر باشند.

پارتیشن متحرک آکوستیکی

پارتیشن متحرک آکوستیکی
پارتیشن متحرک آکوستیکی
پارتیشن متحرک آکوستیکی
پارتیشن متحرک آکوستیکی

تجهیزات عایق صدا و آکوستیک برای آپارتمان

اتاق های آپارتمان و حتی اتاق بسیاری از خانه های سنتی از صداهای آلاینده و هیاهوی روزمره در امان نیستند و می توانند آرامش شما را به هم بزنند. علی الخصوص در آپارتمان‌‌های امروزی مصالحی بکار می روند که بیشترین صرفه‌‌ را برای سازندگان داشته باشند .

مثلا دیواره های نازک با آجرهای سفالی توخالی ساخته می‌شوند و به همین دلیل در آپارتمان‌‌های نوساز، صدای همسایگان براحتی شنیده می شود. یا همسایه هایی که علاقه به میهمانی های شبانه دارند باعث آزار شماست‌. همچنین در اینگونه آپارتمان ها، همسایه ها بطور واضح صدای موسیقی، تلویزیون و حتی حرف‌های همدیگر را می شنوند .

انواع پنل آکوستیک

همانطور که پیش تر اشاره شد پنل های آکوستیک انواع مختلفی دارند.

صدا دارای طیف فرکانسی است و ما فرکانس های ۲۰ هرتز تا ۲۰ هزار هرتز را می شنویم. صداهای زیر ۲۰ هرتز را فروصوت و بالای ۲۰ هرتز را فراصوت گویند و گوش انسان قادر به شنیدن هیچ یک از این ها نیست.

انواع پنل های آکوستیک جهت کنترل فرکانس های مختلف صدا طراحی و تولید می شوند.

انواع پنل آکوستیک
انواع پنل آکوستیک

خرید پنل آکوستیک ارزان

همواره خرید از تولید کننده به علت حذف واسطه ها با قیمت مناسب تری اتفاق می افتد. برای خرید پنل آکوستیک ارزان و با کیفیت می توانید با خیال آسوده خرید خود را از سامانه ساز انجام دهید.

قیمت پنل آکوستیک

جهت اطلاع از قیمت پنل های آکوستیک میتوانید از فروشگاه سامانه ساز دیدن کنید. قیمت ها در فروشگاه همواره به روز می باشند.

قیمت پنل آکوستیک
قیمت پنل آکوستیک

چه پنل آکوستیکی بخریم؟

خرید پنل های آکوستیک می بایست بر اساس اصول خاصی انجام شود تا اتلاف هزینه اتفاق نیفتد.

هر استودیویی با توجه به ابعاد آن و با توجه به کاری که قرار است در آن انجام شود پنل های مخصوص خود را می طلبد.

برای انتخاب و خرید درست پنل های آکوستیک می توانید در اینستاگرام از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

آموزش نصب پنل های آکوستیک

با توجه به نوع پنل و وزن و ابعاد آن میتوان از روش های مختلفی برای نصب استفاده کرد.

میخ، چسب، پیچ رول پلاک و استند های L از ابزارهایی هستند که می توانند برای نصب پنل های آکوستیک استفاده شوند.

اتاق آکوستیک ثابت

اتاق های آکوستیک ثابت نسبت به اتاق های پرتابل، فضای بیشتری رو اشغال میکنن.

در اتاق آکوستیک ثابت برای ایزوله کردن صدا استفاده میشود که به وسیله ی چند لایه عایق صدا انجام میشه.

از اتاق های آکوستیک ثابت در استودیو های خانگی بسیار استفاده میشود و جزو پرکاربردترین ها به شمار میرود.

اتاق های آکوستیک ثابت، این قابلیت رو دارن که نویزی رو که در صدا بوجود اومده رو کامل از بین ببرن.

اتاق آکوستیک ثابت
اتاق آکوستیک ثابت

مزیت های درست کردن اتاق آکوستیک ثابت :

  • اتاقک هایی متناسب با فضای محیط اجرا، استودیو، سالن ها و…
  • وسعت این اتاقک ها زیاد است و در بیشتر فضاها قابل استفاده هست.
  • به نسبت اتاق های پرتابل، فضای بیشتری رو در اختیار کاربر و استفاده کننده قرار میده.
  • از چند لایه ی مختلف برای عایق صدا تشکیل شده است.

کلام پایانی

درباره این نوع پارتیشن باید به دو ویژگی مثبت آن اشاره کرد. اول اینکه به دلیل متحرک بودن، قابلیت جابجایی راحت و سریع دارند. دوم اینکه از مساحت جذب آکوستیکی بالایی برخوردار هستند.

کارفرما می‌تواند در ساعاتی از روز که به دنبال آرامش و سکوت است این پارتیشن ها را در محل مورد نظر خود قرار دهد؛ و به نوعی یک اتاق بسازد.

همچنین در ساعاتی دیگر که نیاز به کار گروهی مداوم هست؛ کاربران می‌تواند این پارتیشن ها را به کناری قرار داده، در جایی دیگر بگذارد، یا به شکل تلسکوپی جمع کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای