پنل های آکوستیک

پنل های آکوستیک یکی دیگر از خدمات شرکت سامانه ساز‌ فرابین است که به یکی از صورت‌های زیر ارائه می‌شود:

طراحی، ساخت و اجرای پنل های آکوستیک

طراحی آکوستیکی در پروسه‌ی طراحی و چیدمان فضا مورد توجه قرار می‌گیرد؛ و المان‌هایی نظیر پارتیشن و جداکننده و پنل های آکوستیک در نقاط مختلف فضا استفاده می‌شود.

طراحی اکوستیک بر اساس نقش کاربری است؛ و به درخواست‌های کاربران پاسخ مناسب می‌دهد. تعداد کارکنان، نوع کار آنان (منشی، جوابگوی تلفنی، کارشناس، مدیریت و…)، نحوه دسترسی کارکنان به یکدیگر، حجم فضای در اختیار طراح، بودجه و… مشخصاتی است که شما به عنوان کارفرما به شکل دقیقی بیان می‌کنید؛ و در طراحی فضای اداری و آکوستیک این موارد به صورت صریح و ضمنی اعمال می‌شود.

پنل های آکوستیک

پنل های آکوستیک

اصلاح وضعیت و بهبود کیفیت پنل های آکوستیک

احتمالا شما همیشه خواستار طراحی هر فضایی از نو نباشید؛ بلکه وضعیت آکوستیکی کنونی، وضعیتی آزاردهنده و نامطلوب ‌است؛ که نیاز به اصلاح دارد. سامانه ساز‌ فرابین می‌تواند با اقداماتی نظیر عایق‌کاری و درزگیری، نصب پنل و پارتیشن، با توجه به طراحی و ترکیب‌بندی رنگ کنونی فضای مورد نظر، و با دیگر اقدامات و محصولات، وضعیت آکوستیکی فضای کاربر را بهبود ببخشد و به سطح مطلوب و استاندارد برساند.

تولید محصولات در قالب سفارش

شما می‌توانید محصولات پنل های آکوستیک سامانه ساز‌ فرابین را سفارش و به تعداد، ابعاد و رنگ‌های مورد نیاز فضای خود تحویل بگیرید.

امکانات و تجهیزاتی که شرکت سامانه ساز‌ فرابین به منظور ایجاد و طراحی فضایی آرام و دارای مشخصه‌های آکوستیکی مطلوب، مورد استفاده قرار می‌دهد؛ به صورت مختصر در ادامه خلاصه شده‌اند.

توجه کنید که این محصولات به صورت جداگانه نیز قابل تهیه هستند. همچنین در طراحی فضای اداری، این محصولات به طرق مختلف (با تایید کارفرما) در چیدمان فضا قرار می‌گیرند.

کاربرد پنل های آکوستیک

با هدف قرارگیری بر روی سطوح مرزی یک فضا (دیوارها و سقف) از پنل های آکوستیک با رویه پارچه‌ای با لایه‌های جاذب فیبری استفاده می‌شود. همچنین از این پنل ها می‌توان به صورت آویزی و به اصطلاح بادبانی در فضا و محل‌های داخلی از یک فضا استفاده کرد. با قرار گرفتن این پنل ها بر روی دیوارها، میزان جذب صوت افزایش و بازتاب از سطوح صاف آن کاهش می‌یابد. بنابراین زمان واکنش فضا کاسته شده و موجب ایجاد حس مطبوعی از نظر آکوستیکی می‌شود.

جداکننده‌های آکوستیکی (acoustic divider)

پنل های جدا کننده آکوستیک

پنل های جدا کننده آکوستیک

جلوگیری از گسترش بدون حد نویز از طریق کاهش نویز و جذب آن در نزدیکی منبع صدا از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی فضای اداری با عناصری از این شکل، باید همراه با در نظر گرفتن فضای بهینه برای گستره دید کارکنان انجام شود. به زبان ساده‌تر، ضمن اینکه این جدا کننده‌ها (دیوایدر) عملکرد جذب صداهای مزاحم و ناخواسته را دارند؛ نباید مانع دید کارکنان، به خصوص افرادی که در طول روز با هم تبادل اطلاعات دارند، شود.

آویز سقفی یا بادبانی (acoustic sails or canopies)

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

پنل های آکوستیک آویز سقفی یا بادبانی

نقش این عناصر نیز، مانند پنل های دیواری در کاهش زمان واکنش و جذب صداهای مزاحم است. اما در مکان‌هایی مثل بالای یک میز کنفرانس که از دیوارها دورتر است یا با سقف سینما، چه باید کرد؟

اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از پنل های آکوستیک به صورت آویزی در سقف شامل موارد زیر است:

  • استفاده از این عناصر در مکان‌هایی که دور از دیوار قرار دارند؛ و امکان ایجاد دیوایدر آکوستیکی نیست؛ مانند بالای میزهای کنفرانس، میزهای کار دو یا چهار نفره، سقف سالن سینما، تئاتر و بالای گروه نوازندگان در یک کنسرت، استخر، سالن‌های ورزشی و… بسیار موثر است.
  • به دلیل آنکه این پنل ها در اکثر مواقع با سقف فاصله‌ای هر چند کوتاه (یا بلند، بسته به طراحی فضای اداری یا نظر کاربر) دارند؛ می شود از مساحت پشت پنل (نیمه مخفی آن) به عنوان جذب کننده صدا بهره برد. این کار به معنی افزایش حداقل دو برابر جذب صوت (نسبت به پنل های دیواری با شرایط یکسان آکوستیکی) است.
  • در نهایت بعضی از فضاها دارای سقف‌هایی با مای ساده یا زشت هستند (مثلا بخاطر عبور کانال‌های تهویه،لوله‌ها و سیم‌های برق و تلفن و…)؛ در این شرایط نیز پنل های آویزی با سلیقه و انتخاب کاربر می‌توانند علاوه بر نقش آکوستیکی، پوشش زیبایی برای سقف و فضای مد نظر باشند.

پارتیشن متحرک آکوستیکی

پارتیشن متحرک آکوستیکی

پارتیشن متحرک آکوستیکی

پارتیشن متحرک آکوستیکی

پارتیشن متحرک آکوستیکی

درباره این نوع پارتیشن باید به دو ویژگی مثبت آن اشاره کرد. اول اینکه به دلیل متحرک بودن، قابلیت جابجایی راحت و سریع دارند. دوم اینکه از مساحت جذب آکوستیکی بالایی برخوردار هستند.

کارفرما می‌تواند در ساعاتی از روز که به دنبال آرامش و سکوت است این پارتیشن ها را در محل مورد نظر خود قرار دهد؛ و به نوعی یک اتاق بسازد.

همچنین در ساعاتی دیگر که نیاز به کار گروهی مداوم هست؛ کاربران می‌تواند این پارتیشن ها را به کناری قرار داده، در جایی دیگر بگذارد، یا به شکل تلسکوپی جمع کند.